Wsparcie dla wewnętrznych baz danych SoftPack Solution wycofane!

Z przykrością informujemy, że wsparcie dla wewnętrznej bazy danych programu SoftPack Solution zostaje oficjalnie wycofane. Nowe obrazy nie będą już wydawane, a obecne będą dostępne do czasu wydania kolejnej wersji produktu, czyli SoftPack Solution 2.0, lub wcześniej jeśli zajdzie potrzeba zwolnienia przestrzeni dyskowej.

Powodem podjęcia takiej decyzji jest przede wszystkim zmiana założeń projektu. Wewnętrzna baza danych wydawana przez producenta zostanie zastąpiona nową usługą o nazwie SoftPack Solution Services. Jej celem jest stworzenie i udostępnienie specjalnej aplikacji webowej, która będzie generować, dostosowane do potrzeb użytkownika, obrazy o znacznie mniejszych rozmiarach. Kierując się zasadą, pobierz to co potrzebujesz, minimalizujemy ilość danych jakie pobieramy odciążając nie tylko dyski, ale i również łącza sieciowe. Chodź przy dzisiejszej technologii szerokopasmowe raczej nie jest to problemem. Analiza wykazuje jednak inne podejście. Przechowywanie pakietów, których prawdopodobnie nigdy nie użyjemy, traktuje się jako nieoptymalne wykorzystanie przestrzeni dyskowej. Koniec końców dyski nie należą do najtańszych rzeczy, a danych przybywa coraz więcej.

Usługa SoftPack Solution

Użytkownik, w usłudze SoftPack Solution Services, będzie mógł samodzielnie wybrać oprogramowanie jakie go w danej chwili interesuje. Zarówno w formie zaznaczania pojedynczych pakietów jak i korzystając z gotowych szablonów tworzonych przez innych. Na podstawie zdefiniowanej zawartości system zbuduje nam bazę danych, dołączy do aplikacji SoftPack Solution i udostępni w postaci linku. Co najważniejsze, taki obraz może być na bieżąco aktualizowany. Gdy tylko pojawią się nowe pakiety, użytkownik zostanie poinformowany o tym mailowo i odesłany do swojego wcześniej ustalonego szablonu.

Analiza wykazała, że taki sposób pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni dyskowej. W chwili obecnej wewnętrzna baza danych osiąga rozmiary rzędu 5 GB. Zgranie zawartości na płytę DVD czy pendrive o pojemności 4 GB staje się więc niemożliwe. Potrzebne są nam pojemniejsze nośniki, a co za tym idzie, generuje my w ten sposób dodatkowe koszty. Większość pakietów jakie tam znajdziemy są zbędne dla przeciętnego urządzenia. Program antywirusowy instaluje się tylko jeden. I to często konkretnego producenta. Pakietów tego typu aplikacji jest znacznie więcej i stanowią one ok. 40% rozmiaru bazy. Gdyby pozbyć się ich, w ten sposób rozmiar zredukujemy nawet do 1 GB.

Poboczne argumenty

Oprócz zmian założeń projektu, na decyzję wpłynęły również inne czynniki. Jako, że zainteresowanie oprogramowaniem jest na razie niskie, a w sumie to prawie żadne, jest to idealna okazja, aby wprowadzać większe rewolucje. Za taki stan rzeczy uważa się jednak niezbyt rozwinięty marketing aplikacji. SoftPack Solution, zgodnie z planami, miał być dość intensywnie promowany jako wstępny produkt projektu centrum oprogramowania. Tymczasem losy potoczyły się inaczej. W tym obszarze potrzebne jest większe zaangażowanie, ale żeby tego dokonać trzeba wypuścić produkt, który będzie w stanie coś zaoferować swoim odbiorcą.

Ostatni argument przemawiający przeciwko to dość wysokie koszty utrzymania. I nie mówimy tutaj o charakterze finansowym, a pod względem czasochłonności i zajmowanej przestrzeni. Obecnie, aby odciążyć główny serwer i przyspieszyć nieco prędkość pobierania produktu wykorzystywane są zewnętrzne usługi chmurowe, które posiadają istotne ograniczenia w postaci oferowanej przestrzeni dyskowej. Baza wewnętrzna przy normalnym toku wsparcia mogłaby liczyć na regularny i spory wzrost rozmiaru, a to spowodowało by w końcu wyczerpanie miejsca. Druga kwestia to automatyzacja, którą usługa SoftPack Solution Services już wprowadza. Chodź jest stworzone dedykowane narzędzie do uzupełniania zawartości, Database Builder, to nadal czynności związane z dobieraniem odpowiednich pakietów i przygotowywanie dla nich opisów jest czasochłonne. Przy obecnym rozwoju tego projektu kompletnie nieopłacalne.