SoftPack Solution pozbędzie się wewnętrznej bazy

Podczas analizowania wewnętrznej bazy danych programu SoftPack Solution sporządzono raport prezentujący stopień użyteczności oraz popularności aplikacji wchodzących w skład zawartości. Jak wynika z badań, wiele produktów dostępnych lokalnie wyklucza się nawzajem. Dla przykładu oprogramowanie antywirusowe. Raz wybrane i zainstalowane konkretnego producenta powoduje, że pozostałe są bezużyteczne. Raczej rzadko spotykamy się z sytuacjami, gdzie instalujemy dwie takie same aplikacje różnych producentów. Prowadzi to wtedy do konfliktów, a nawet uszkodzenia systemu operacyjnego. Zawartość SoftPack Solution jest bogata w wiele takich przypadków. Najczęściej wybieramy jedno, dobrze nam znane oprogramowanie, a resztę usuwamy.

Kluczowym punktem w tej analizie jest to, że użytkownik pobiera 5 GB danych, gdzie istotne dla niego elementy zajmują przeważnie kilka megabajtów. Chcemy zatem pobrać pięć aplikacji, zaraz po instalacji systemu, to w tym przypadku korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dedykowanych portali lub z centrum oprogramowania. Nie tracimy czasu na zaciągnięcie 5-cio gigabajtowego obrazu tylko po to, aby zainstalować CCleaner czy Keepass’a. Zajmuje to o wiele więcej czasu i zabiera znacznie więcej transferu.

Baza danych przystosowana do potrzeb

Zawartość wewnętrznej bazy danych, na dzień dzisiejszy, jest mała w porównaniu do tego co może jeszcze zaoferować. W chwili obecnej SoftPack Solution wspiera ok. 80 programów różnych producentów i podzielone na odpowiednie kategorie. Razem daje nam to 5,2 GB danych. A w skład planowanej zawartości wchodzą jeszcze sterowniki. Pojawiły się więc obawy, że SoftPack Solution może podzielić los podobnych rozwiązań, takich jak chodźby popularny DriverPack. Jego baza wewnętrzna zawiera już 12 GB danych. Jeszcze niedawno mieścił się na tradycyjnej płycie DVD. Teraz wymaga pendrive o minimalnej przestrzeni 16 GB. I tak naprawdę większość tej zawartości jest bezużyteczna dla pojedynczego urządzenia.

Przyszłością dla SoftPack Solution jest usługa, która pozwoli nam pobrać dostosowaną pod nasze standardy i potrzeby zawartość razem z tytułową aplikacją. Zlikwiduje to problem nadmiarowości pobieranych danych, krótszy czas tego procesu oraz problemy przestrzeni hostingowej. Użytkownik będzie wchodził na specjalną stronę internetową, a następnie wybierał najistotniejsze dla niego oprogramowanie lub producentów. Po stronie serwera zostanie wygenerowany obraz z aplikacją SoftPack Solution, który potem pobiera użytkownik. Rozmiar takiego pliku jest znacznie mniejszy, ponieważ zawiera tylko pakiety wybrane przez użytkownika. Mało tego, taką konfigurację będzie można zapisać, aby w przyszłości pobrać jeszcze raz ten sam obraz z już zaktualizowanymi pakietami.

Zmiany i nowa droga

Obecnie rozwój SoftPack Solution spowolnił na skutek nowych obowiązków dewelopera. Realizowane jest tylko wsparcie w postaci aktualizacji zawartości wewnętrznej bazy danych według starej koncepcji. Obrazy ISO udostępniane są za pośrednictwem usługi Google Drive, aby zwiększyć przepustowość sieci. Statystyki jednak pokazują, że zainteresowanie tego typu aplikacjami jest znikome. Bardziej dedykowane dla specjalistów IT. Zatem żeby zwiększyć popularność tego rozwiązania i obniżyć koszty utrzymania potrzebne są zmiany dostosowane do potrzeb dzisiejszego rynku. A więc przyszłość SoftPack Solution jest już pewna. Dotychczasowe koncepcje, które zapoczątkowały jego powstania doczekały się końca, a rodzą następne. Oficjalnie nie są jeszcze znane terminy i plany, ale prawdopodobnie będzie to kwestia czasu kiedy zostanie wydany komunikat na ten temat. Na razie pozostają nam tradycyjne wydania.

One thought to “SoftPack Solution pozbędzie się wewnętrznej bazy”

Komentarze są zamknięte.