Aktualizacje WSUS Offline

WSUS Offline to oprogramowanie ułatwiające wdrażanie aktualizacji bezpieczeństwa oraz krytycznych poprawek w systemach operacyjnych Microsoft Windows łącznie z jego serwerowymi odpowiednikami oraz oprogramowania tego producenta. Jak sama nazwa wskazuje cały proces można przeprowadzić bez konieczności nawiązywania połączenia z Internetem. WSUS Offline nie zastąpi nam jednak w pełni usługi Windows Update. Stosuje się go w początkowych fazach instalacji systemu operacyjnego przed właściwą konfiguracją. W ten sposób zaoszczędzimy przede wszystkim czas jaki trzeba przeznaczać na pobieranie wszystkich paczek. Na koniec procesu zawsze zalecamy sprawdzenie i wyszukanie brakujących poprawek przez usługę Windows Update. Wydawane są one przez cały czas, a baza danych może być nawet po dwóch tygodniach nieaktualna.

WSUS Offline zapisuje pobrane pliki do katalogu lub przygotowuje obraz ISO razem z aplikacją obsługującą proces instalacji. Pakiety mogą być dzielone na podstawie wersji systemu operacyjnego, architektury oraz języku (opcja dotyczy pakietu Microsoft Office). Pobieranie plików to czasochłonny proces w zależności od prędkości połączenia internetowego. Mogą również zdarzać się problemy w wyniku złej sumy kontrolnej, tzn. Nieprawidłowe pobranie części pliku. Aby ich uniknąć i usprawnić tą czynność udostępniamy wam gotowe obrazy z już pobraną zawartością. Wystarczy zapisać ją na dysk i wypalić na płytę DVD lub Pendrive.

Wspierane produkty

Poniżej znajduje się lista systemów operacyjnych, do których dostępne są obrazy. Ich wsparcie zależy od trzech czynników. Microsoft, czyli firma przygotowująca poprawki. Autorzy oprogramowania WSUS Offline, którzy muszą zaimplementować odpowiednią funkcje by móc pobrać obraz. No i dostępność naszej przestrzeni dyskowej na hostingach. Nie jesteśmy w stanie przechować i udostępnić wszystkich obrazów. Zatem zakres dostępności może być nieco węższy niż to co oferuje WSUS Offline. Poniżej znajduje się następującą lista.

Produkty, które nie są już wspierane przez autorów WSUS Offline. Prawdopodobnie również przez firmę Microsoft.

  • Windows XP
  • Windows Vista

Pobieranie

Obrazy można pobrać przechodząc do podstrony pobierania lub klikając na linki w powyższej liście.

Instalacja

WSUS Offline nie wymaga instalacji. Obraz ISO wystarczy zamontować w wirtualnym napędzie lub rozpakować go do katalogu. Ważne jest, aby znajdował się on w jak najmniej zagnieżdżony katalogu oraz jego nazwa nie zawierała spacji i znaków specjalnych. W ten sposób możemy uniknąć błędów jakie mogą pojawić się podczas procesu aktualizacji systemu.

Aplikację uruchamiamy klikając na główny plik wykonywalny UpdateInstaller.exe, a następnie klikając przycisk start. W oknie pojawią się jeszcze dodatkowe składniki, które można zainstalować, ale mimo tego nie zalecamy tego robić. Najlepiej niektóre składniki takie jak Internet Explorer czy Visual C++ Redistributable zainstalować ręcznie. WSUS Offline nie zawsze ma ich najnowsze wersje, natomiast przeglądarka Internet Explorer może mieć problemy z instalacją. Te składniki najlepiej pobrać ręcznie. Przyspieszy to cały proces aktualizacji.

Podczas działania programu WSUS Offline tworzony jest specjalny profil zasilania, który zapobiega wyłączeniu i uśpieniu komputera. Usuwany jest on po zakończeniu aktualizacji systemu.

WSUS Offline zalecamy stosować po zainstalowaniu najnowszego Service Pack oraz aktywacji systemu. Nie instalować sterowników. Jeśli nie są one potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.